Angiografia fluoresceinowa to badanie polegające na wykonaniu serii fotografii dna oka lub tęczówki po dożylnym podaniu środka cieniującego (fluoresceiny). Badanie pozwala na uwidocznienie krążenia w naczyniach siatkówki i pośrednio błony naczyniowej oraz umożliwia ocenę stanu nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyń krwionośnych siatkówki, które nie są widoczne w trakcie wziernikowania dna oka. W trakcie badania pacjent siedzi przed kamerą do wykonywania zdjęć dna oka. Fluoresceinę podaje się dożylnie strzykawką przez około 5 sekund.
Przeciwwskazania do badania
Badania nie wolno wykonywać u osób ze znaną nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu.
rzadko: wymioty, uczucie dyskomfortu w brzuchu, omdlenia, świąd.
Ból w miejscu wkłucia.
W czasie robienia zdjęć występują błyski światła (jak przy fotografowaniu z lampą błyskową), po których przez krótki czas utrzymuje się czerwony obraz przed oczami.
Naturalne po podaniu fluoresceiny żółte zabarwienie skóry utrzymuje się przez 6–12 godzin, a intensywne zabarwienie moczu ustępuje po 24–36 godzinach.
Jeśli planuje się wykonanie badań radiologicznych do 36 godzin po podaniu fluoresceiny, należy pamiętać, że ich wyniki mogą być błędnie interpretowane ze względu na silne zobrazowanie w promieniach X układów narządów wydalających fluoresceinę (np. nerek i dróg moczowych).
W ciągu 3–4 dni po podaniu fluoresceiny niektóre wyniki analizy krwi i moczu mogą być nieprawidłowe.