Ułatwienia dostępu

Laserokoagulacja siatkówki

Na czym polega laserowanie siatkówki?

Laserokoagulacja siatkówki stosowana jest w leczeniu różnych chorób, np.

– przedarć lub otworów w siatkówce zagrażających jej odwarstwieniem;

– patologicznego obrzęku siatkówki;

– powstawania nieprawidłowych naczyń krwionośnych zagrażających wylewem krwi oraz obecności obszarów niedokrwienia i niedotlenienia siatkówki (retinopatia i makulopatia cukrzycowa, stan po zakrzepie naczyń żylnych siatkówki, inne choroby prowadzące do niedotlenianie i rozwoju nieprawidłowych naczyń siatkówki i/lub tęczówki).

W przypadku przedarć / otworów celem zastosowania lasera jest wytworzenie blizn między siatkówką a znajdującą się pod siatkówką błoną naczyniową w ścianie oka, tak aby otoczyć ogniskami przedarcie i nie dopuścić do jego dalszego powiększania się.

W przypadku rozwoju nieprawidłowych naczyń promieniowanie lasera niszczy te naczynia lub zamyka miejsca, w których dochodzi do przeciekania składowych krwi do tkanki nerwowej siatkówki.

W chorobach przebiegających z dużym niedotlenieniem niszczy się te obszary, aby zapewnić odpowiednią ilość krwi i tlenu dla centralnego obszaru widzenia oraz zmniejszyć ryzyko powstawania nieprawidłowych / patologicznych naczyń krwionośnych w oku.

Promieniowanie lasera niszczy tkankę, na którą działa i w konsekwencji w miejscu jego zastosowania powstaje w siatkówce pożądana z punktu widzenia leczenia pacjenta blizna. Ten typ lasera nie poprawia widzenia. Zasadniczym celem laseroterapii siatkówki jest bowiem hamowanie postępu choroby i dalszego pogarszania się ostrości wzroku. W naszym gabinecie używamy lasera żółtego od długości fali 577 nm, który w porównaniu z tradycyjnym laserem argonowym cechuje powstawanie mniejszych, łagodniejszych blizn przy zachowaniu jednocześnie takiej samej skuteczności leczniczej laseroterapii.

Zabieg laserokoagulacji odbywa się w znieczuleniu kroplowym i jest bezbolesny. Po założeniu wypełnionej ochronnym żelem specjalnej soczewki kontaktowej, która zapewnia stabilizację oka w czasie zabiegu i uniemożliwia mruganie używana wiązka laserowa widoczna jest dla pacjenta w postaci smug światła.

Po zabiegu z powierzchni oka wypłukuje się żel. Typowym zjawiskiem jest utrzymujące się od kilkunastu minut do kilku godzin po zabiegu ciemniejsze widzenie, które następnie wraca do wyjściowego poziomu. Nie ma konieczności zasłaniania oka opatrunkiem, choć w przypadku dyskomfortu istnieje taka opcja. Po zabiegu stosuje się zwykle krople przeciwzapalne. Nie ma ograniczeń dotyczących wykonywania czynności dnia codziennego.

Możliwe powikłania:

– obrzęk siatkówki;

– krwawienie do ciała szklistego;

– ograniczenie pola widzenia lub pojawienie się ubytków w polu widzenia;

– pogorszenie widzenia nocnego;

W bardzo rzadkich przypadkach ślady po wiązce laserowej mogą stymulować powstanie nowych nieprawidłowych naczyń krwionośnych w powstającej bliźnie.

Cennik