Dr Anna Piwowarczyk
Dr Arkadiusz Pogrzebielski

Leczenie gradówki

Leczenie gradówki w Krakowie

Czym jest gradówka?

 Gradówka to guzek, który może pojawić się w powiece. Typowo gradówka jest bezbolesna,może jednak powodować uczucie ucisku i powodować dyskomfort. Niekiedy duże gradówki mogą zmieniać krzywiznę rogówki i wywoływać astygmatyzm.

 

Gradówka ‒ przyczyny

W powiece znajdują sięliczne gruczoły, np. gruczoły tarczkowe (Meiboma) czy gruczoły potowe. Gruczoły Meiboma produkują wydzielinę tłuszczowa i pełnią ważną funkcję w tworzeniu prawidłowego filmu łzowego. Gradówkato przewlekły stan zapalny gruczołu lub kilku gruczołów Meiboma.

 

Wśród najczęstszych chorób i stanów predysponujących do powstania gradówki należą:

  • choroby skóry, np. trądzik różowaty, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry,
  • dysfunkcja gruczołów Meiboma,
  • zakażenie nużeńcem (Demodex),
  • zapalenie brzegów powiek,
  • zaburzenia hormonalne.

 

Sposoby leczenia gradówki

W niektórych przypadkach następuje samowyleczenie ‒ zaczopowany gruczoł Meiboma ulega samoistnemu wchłonięciu, otwiera się jego ujście w krawędzi powieki lub gradówka przebija się przez skórę lub spojówkę a jej zawartość opróżnia się na zewnątrz.

Najczęstszym sposobem postępowania jest regularne rozgrzewanie gradówki (czas trwania 10 min, temperatura ok 40 C) oraz masaż powieki w kierunku krawędzi powieki, w której znajdują się ujścia gruczołów. Wyniki badań naukowych wskazują, że antybiotyki oraz sterydy w maści mają zastosowanie w przypadku jęczmieni, natomiast w przypadku gradówki ich stosowanie nie przynosi dalszych korzyści.

Jeśli rozgrzewanie i masaż mechaniczny nie przynoszą rezultatu, gradówkę usuwa się w ramach zabiegu ambulatoryjnego.

Po znieczuleniu powieki, odwija się ją i stabilizuje specjalnym urządzeniem, gradówkę nacina się od wewnętrznej stronypowieki, aby nie powstała widoczna na zewnątrz blizna, zawartość gradówki opróżnia się i wycina chirurgicznie włóknistą torebkę, jaką organizm wytwarza wokół materiału zapalnego.

Po zabiegu stosuje się przez jeden dzień opatrunek uciskowy, a następnie stosuje się maść z antybiotykiem. Bezpośrednio po zabiegu bardzo często występuje obrzęk tkanek oraz siniak związany z podaniem podskórnym środka znieczulającego i samą procedurą chirurgiczną.

 

 

Artykuł na temat jaskry: https://centrumoculus.pl/leczenie-jaskry/

 

 

 

 

Copyright 2023 © https://centrumoculus.pl      Projekt i wykonanie domena.pl

facebook