- ul. Mikołaja Zyblikiewicza 5/71, 31-029 Kraków
Ułatwienia dostępu
Urządzenie EYE-LIGHT wykorzystuje dwie technologie, by oddziaływać na gruczoły tarczkowe Meiboma w powiece górnej i dolnej:
OPE/IPL
LIGHT MODULATION (LLLT).
Technologia intensywnego światła pulsacyjnego (Intense Pulsed Light – IPL) wykorzystuje wiązkę światła polichromatycznego. Dzięki zoptymalizowanej energii impulsu (Optimal Pulse Technology – OPT/OPE) działa ona na włókna nerwowe w okolicach oczodołu i kości jarzmowej i stymuluje gruczoły Meiboma do prawidłowej aktywności. W efekcie dochodzi do poprawy jakości i ilości warstwy lipidowej filmu łzowego oraz zmniejszenia odparowywania łez z powierzchni oka. W tej części zabiegu urządzenie przykłada się w pięciu obszarach od nosa do skroni (pięć po stronie prawej, pięć po stronie lewej). Wyzwalanemu impulsowi towarzyszy błysk intensywnego światła oraz rodzaj „ukłucia” czy lekkiego wrażenia bólowego. Oczy osłania się specjalnymi okularami ochronnymi. Konieczne jest zamknięcie powiek.
LIGHT MODULATION polega na wykorzystaniu światła o niskiej energii (LLLT – Low Level Light Therapy) o długości fali czerwonej. Wywołuje ono efekt termiczny w obrębie gruczołów Meiboma i poprawia wydzielanie warstwy lipidowej filmu łzowego. W tej części zabiegu na twarz zakłada się maskę z diodami. Przez cały czas jego trwania (12-15 min) należy trzymać oczy zamknięte. Natężenie światła czerwonego, zwłaszcza w początkowych fazach jest bardzo duże i pacjent może odczuwać intensywne ciepło. W końcowej fazie (1,5 min) zabiegu światło zaczyna migać.
Oczyszczanie gruczołów Meiboma polega na mechanicznym wyciśnięciu rozgrzanej i upłynnionej wydzieliny przez otworki w brzegu powieki oraz usunięciu zanieczyszczeń u nasady rzęs i między nimi.
Wskazania do leczenia:
zespół suchego oka,
zapalenie brzegów powiek,
dysfunkcja gruczołów tarczkowych Meiboma,
trądzik różowaty,
łojotokowe zapalenie skóry powiek.
Przeciwwskazania:
ciąża,
padaczka,
obecność implantów metalowych, elektrycznych lub akustycznych,
nieuregulowane zaburzenia rytmu serca,
nieunormowana cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze,
nadwrażliwość skóry na światło lub przyjmowanie leków uczulających na światło.
Leki o działaniu fotouczulającym:
moczopędne: Furosemid,
sulfonamidy: Biseptol, Bactrim forte, Furagina, Furazolidon, Nifuroksazyd, Nitrofural,
dziegcie – stosowane w leczeniu łuszczycy,
leki przeciwgrzybicze:
ketokonazol (Nizoral, Fungores, Ketokonazol)
gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin M),
Antybiotyki lub chemioterapeutyki
doksycyklina (Tetradox, Unidox, Dotur, Doxycyclin),
pefloksacyna (Abaktal. Peflacine),
ofloksacyna (Tarivid),
cyprofloskacyna (Ciphin, Ciprinol, Cipronex, Cipropol, Proxacin)
tetracyklina (Tetracyclinum TZF)
leki przeciwtrądzikowe: Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A, Roaccutane,
leki psychotropowe, uspokajające i neurologiczne:
chloropromazyna (Fenactil),
prometazyna (Promethazine, Diphergan, Polfergan),
promazyna (Promazin).
Podczas zabiegu wykorzystuje się światło z zakresu światła widzialnego, nie jest ono światłem laserowym. Wszelkie pieprzyki/ znamiona w okolicy oczu i policzków zostaną tymczasowo „zamalowane” białym korektorem.
Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, powinien je zdjąć przed zabiegiem.
Dawka światła kumuluje się ze światłem słonecznym, dlatego po zabiegu należy zabezpieczać oczy okularami przeciwsłonecznymi.
W okresie trwania terapii nie należy stosować leków, preparatów i substancji fotouczulających (np. samoopalacze) oraz zabiegów estetycznych i kosmetycznych (np. peeling, solarium).
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i nie ogranicza jego codziennych aktywności, jest w pełni bezpieczny.
Spodziewane działania uboczne: przemijające zaczerwienienie, rumień, opuchnięcie, podrażnienie, przebarwienie, przejściowe zaburzenia widzenia, wzmożone łzawienie.
Rekomendowany cykl składa się z czterech zabiegów. Kolejny cykl można wykonać po 6 i/lub 12 miesiącach.